• Unicef

24.01.2014 08:32
        • Informovanie zamestnancov školy o programe Škola priateľská k deťom

27.11.2013 10:42
          Každý človek má právo na vzdelanie
          Poslaním detského fondu UNICEF je pomáhať tým najohrozenejším a najzraniteľnejším deťom v rozvojových krajinách a propagovať a ochraňovať práva všetkých detí na celom svete. Snažíme sa o to aj v rámci spolupráce so školami na Slovensku, ktorá prebieha nepretržite od roku 1998.
          Cieľom našich programov je doplniť klasickú výučbu o tému práv dieťaťa a ich porušovania.

Inovatívnym programom Škola priateľská k deťom motivujeme školy uplatňovať "ducha" Dohovoru o právach dieťaťa a vytvárať v školách atmosféru, ktorá bude ústretová a otvorená voči deťom.

Ciele školských programov
          ► Zvýšiť zaujímavou, prístupnou a neformálnou formou informovanosť detí o svojich právach a o Dohovore o právach dieťaťa
          ► Rozvíjať rešpekt voči ľudským bytostiam, základným slobodám a prírodnému prostrediu. Vedieť prijať aj iné názory, pochopiť kultúrne odlišnosti a kriticky myslieť.
          ► Pripraviť dieťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti a zvýšiť účasť mladých ľudí na občianskych aktivitách.

Myšlienka Školy priateľskej k deťom
          Zámerom Slovenského výboru pre UNICEF je podporiť školy vo vytváraní školského prostredia, ktoré nielen rešpektuje jednotlivé články platného Dohovoru o právach dieťaťa (medzinárodná platná norma kodifikujúca práva dieťaťa), ale ich aj reálne uplatňuje, čím vytvára na škole atmosféru otvorenú a ústretovú voči deťom.

Kritériá získania titulu Škola priateľská k deťom
          • Školenie o programe pre celý personál školy
          • Informovanie Školskej rady o programe
          • Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF