Kreatívni ozoboti
12.07.2024 13:24Radi by sme sa s Vami podelili o nadšenie z projektu, do ktorého naši žiaci, s radosťou zapojili. Tento projekt nesie názov "Kreatívni ozoboti" a stal sa úžasným dobrodružstvom pre našich žiakov 3. a 4. ročníka. Cieľom projektu bolo predstaviť žiakom základy programovania hravou a interaktívnou formou.Počas projektu sa naučili ovládať malých robotov ozobotov pomocou štyroch základných farieb – modrej, čiernej, červenej a zelenej. Kombináciou týchto farieb vytvárali jednoduché príkazy a cykly, na základe ktorých ozoboti pracovali. Predstavte si, ako žiaci s nadšením plánovali únikové východy pre svojho ozobota, navrhovali zložité labyrinty, riešili matematické úlohy a hravo sa učili gramatiku – to všetko prostredníctvom programovania!Jedným z vrcholov projektu bola projektová hodina, v priebehu ktorej deti mohli prezentovať svoje výtvory a pokroky. S hrdosťou sme sledovali, ako ich oči žiaria, keď ukazovali, čo všetko sa naučili a dokázali. Ďalším významným výstupom bude videoprezentácia, ktorá mala za cieľ dokumentovať celý proces učenia a tvorby, a tiež metodika, ktorá umožní opakovanie projektu v budúcich rokoch.Cieľom tohto projektu bolo nielen rozvíjať logické a informatické myslenie žiakov, ale aj ich pripraviť na úspešné štúdium vo vyšších stupňoch vzdelávania. Veríme, že tento projekt im poskytol pevný základ a vzbudil v nich záujem o technológie a programovanie.Sme nesmierne vďační Nadácii Orange za finančnú podporu, vďaka ktorej sme mohli tento projekt zrealizovať. Máme skvelú správu – programovanie ozobotov bude od nasledujúceho školského roka trvalou súčasťou nášho školského vzdelávacieho programu. Naši žiaci budú mať teda možnosť aj naďalej rozvíjať svoje zručnosti a nadanie v tejto oblasti.Videoprezentácie projektu:17-ka proti kyberšikane
06.07.2023 10:42Podobne ako po minulé roky sa Základná škola na Ul. 17. novembra aj tento rok zapojila do projektových aktivít, týkajúcich sa nebezpečenstiev spojených s problematikou používania internetu a sociálnych sietí. Realizácia projektu bola možná vďaka Nadácii Orange a jej grantovému programu „Bez nástrah online“. Žiaci sa formou workshopov oboznámili s problematikou kyberšikanovania, kyberhejtu, kybergroomingu, šírenia hoaxov, atď. V priebehu jedného školského roka nadobudli poznatky, spôsoby a možnosti ochrany svojho súkromia v kyberpriestore. Keďže bol projekt prvotne určený pre žiakov 2. stupňa ZŠ a nechceli sme vynechať ani tých najmenších, starší žiaci sa podujali sprostredkovať svoje know-how mladším kamarátom z prvého ročníka a zároveň usporiadali veľkú výstavu výsledkov svojich prác. Pozoruhodnými sa stali výstupy, ktorými starší spolužiaci prezentovali výsledky svojej snahy – bannery o kyberšikane, nástenné plagáty s rozprávkami o kyberšikane či videá o tom, ako sa správať na internete. Najväčšiu pozornosť však vzbudila dvojjazyčná kniha v slovenskom a anglickom jazyku „Za siedmimi horami“, v ktorej žiaci premenili klasické rozprávky na moderné s cieľom objasniť nebezpečenstvá číhajúce na sociálnych sieťach. Dovedna 45 rozprávok tvorí úžasnú pomôcku v boji proti nástrahám internetu nielen pre tunajších pedagógov, ale bude voľne dostupná k stiahnutiu aj na stránke našej školy. Poprípade, ak by sa vám nechcelo čítať, vybrané rozprávky boli nahovorené žiakmi v slovenskom aj anglickom jazyku a nahrávky sú rovnako dostupné na stránke školy. Na záver nám ostáva ešte raz poďakovať Nadácii Orange za finančnú podporu a žiakom za snahu a húževnatú prácu. Zároveň dúfame v ďalšie pokračovanie tohto a podobných projektov aj v nasledujúcich rokoch.
Kniha:
Videá - aktivity:
Videá - rozprávky:- Dokonalý darček
- Nová spolužiačka
- Peppa Pig a nový telefón
- SpongeBob a odchod z mesta
- Škaredé káčatko
- Zajko Hopko
Zvukové nahrávky:- 1.Dokonaly_darcek_svk.mp3
- 2.Nova_spoluziacka_svk.mp3
- 3.Peppa_Pig_a_novy_telefon_eng.mp3
- 3.Peppa_Pig_a_novy_telefon_svk.mp3
- 4.SpongeBob_a_odchod_z_mesta_eng.mp3
- 4.SpongeBob_a_odchod_z_mesta_svk.mp3
- 5.Skarede_kaciatko_eng.mp3
- 5.Skarede_kaciatko_svk.mp3
- 6.Zajko_Hopko_eng.mp3
- 6.Zajko_Hopko_svk.mp3
Plagáty:- Plagat_rozpravka_Dokonaly_darcek.pdf
- Plagat_rozpravka_Peppa.pdf
- Prezentacia_rozpravka_Nova_spoluziacka.pdf
- Prezentacia_rozpravka_SpongeBoB.pdf
- Prezentacia_rozpravka_Skarede_kaciatko.pdf
- Prezentacia_rozpravka_Zajko_Hopko.pdf
RollUp banery:- Baner_hoax_kriticke_myslenie.pdf
- Baner_kybergrooming.pdf
- Baner_kyberstalking.pdf
- Baner_kybersika.pdf
Omaľovánka:Prezentácia projektu 17-tka podcastuje
29.06.2022 11:03
Fotogaléria z projektu:
https://photos.app.goo.gl/FjuBkEiCncEyMEhMA
Videoprezentácia projektu:
https://fb.watch/dR2agQrm33/
Vytvorené podcasty v rámci projektu 17-nástka podcastuje
29.06.2022 10:561. Podcasty z dejepisu
- 1_Osvietenstvo.mp3
- 2_Bernolakovci.mp3
- 3_Vseslovanska_vzajomnost.mp3
- 4_Sturovci.mp3
- 5_Revolucia_1848_1849.mp3
- 6_Memorandum_naroda_slovenskeho.mp3
2. Dialógy v anglickom jazyku- 1_New_classmate_in_the_classroom.mp3
- 2_Introducions.mp3
- 3_The_timetable.mp3
- 4_My_day.mp3
- 5_At_the_clothes_shop.mp3
- 6_Navigation.mp3
3. Recitácie - Hviezdoslavov KubínGrantový projekt Nadácie Orange: e-Školy pre budúcnosť 2021/2022
29.03.2022 07:56Podobne ako po minulé roky, aj tento školský rok sme sa zapojili do grantového projektu Nadácie Orange e-Školy pre budúcnosť, tentokrát projektom pod názvom 17-nástka podcastuje. Zásluhou získanej finančnej dotácie poskytnutej vyhlasovateľom a podporenej naším spolufinancovaním pribudne v našej škole netradičná učebňa, či skôr podcastové štúdio. Na jeho vytvorení sa pod dohľadom pedagógov podieľajú samotní žiaci, ktorí sa do jeho prípravy aktívne zapájajú už niekoľko mesiacov. Realizácia projektu prebieha v rámci vyučovacích hodín jednotlivých predmetov, a to formou kooperatívneho vyučovania a workshopov. Takýmto spôsobom sa majú žiaci možnosť podieľať na aktivitách od tvorby loga a názvu štúdia, cez technické zvládnutie práce v podcastovom štúdiu, tvorbu podcastov, ich strih a úpravu, až po úpravu videí dokumentujúcu priebeh projektu.
Cieľom aktivít je nadobudnutie technických zručností spojených s prípravou a digitalizáciou textových materiálov do audiopodoby.
Veríme, že aktívna účasť žiakov na projekte ich podporí v ďalšom rozvoji a digitalizované audiomateriály budú prínosom pri príprave žiakov na vyučovanie aj v ďalších rokoch.