55 deviatakov zažilo nezabudnuteľné dobrodružstvo. Na svojej ceste naprieč Slovenskom objavovali veci neznáme, dávno zabudnuté, no podarilo sa im aj cestovať v čase - od praveku až po súčasnosť a priestore - z východu na západ a z mesta do hradu, či prírodnej rezervácie.
Prvá zastávka, streda 17. 6. 2026, bola v Banskej Bystrici. Z Hodinovej veže, nazývanej Šikmá, sme mali možnosť obdivovať krásnu panorámu banského mesta. Prehliadka a pútavá prednáška v Múzeu SNP nás preniesla do obdobia 2. svetovej vojny a jej konca. Vystavené exponáty boli zaujímavou pripomienkou danej doby: vojenské uniformy, vysielačky, rádiá, rôzne zbrane... Vonkajšia expozícia: lietadlo, tanky, vagóny... zaujala všetkých, nielen chlapcov. V priestoroch mestského hradu Barbakan sme v zážitkovej expozícii pomocou moderných technológií a virtuálnej reality mohli prejsť 500 rokov a vidieť rozkvet baníctva a spoznať ťažbu medi. V stredoslovenskom múzeu sme si vďaka vystaveným exponátom prešli výstavou - vzbura baníkov. Prechádzkou po námestí sme ukončili objavovanie Banskej Bystrice. V krásnom prostredí Marianky sme zrelaxovali, utužili kolektív a pripravili sa na ďalšie putovanie.
Štvrtok, 18. 6. 2026, nás privítal krásnym slnečným počasím stvoreným na túru, čo sme aj využili. Navštívili sme Sandberg, paleontologickú lokalitu v oblasti Malých Karpát, kde sme si pozreli pieskovcový vrch, fosílie. Turistická prechádzka sa skončila recitovaním Mor ho! a príchodom pod hrad Devín, kde sme sa osviežili a odmenili čapovanou kofolou. Hradné múry, vykopávky, veže hradu Devín nás previedli časom Keltov, Rimanov, Slovanov až po Štúrovcov. Presun do Bratislavy nás vrátil do súčasnosti, nákupy, Eurovea, Ufo, mrakodrap... No nás zlákalo Staré mesto. Prechádzka a jej dominanty: Univerzita Komenského, Ministerstvo Kultúry, Michalská brána, Dóm sv. Martina, hradné schody a cieľ našej prehliadky Bratislavský hrad a jeho záhrada ukončili náš druhý deň. Večerný futbal a spoločné spievanie žiakom ostanú ešte dlho v pamäti.
Posledný deň, piatok 19. 6. 2026, návšteva Múzea Holokaustu v Seredi nám všetkým pripomenula mrazivé svedectvá nepeknej minulosti. Vystavené exponáty, výpovede preživších, baraky, apelplac, dobytčí vagón, prehliadka a prezentácia sa dotkli aj našich deviatakov. Uctili sme si aj malého muža veľkých nápadov M. R. Štefánika, keď sme navštívili Mohylu pod Bradlom a dozvedeli sme sa niečo viac aj o jej tvorcovi D. Jurkovičovi.
Dejepis a história, geografia a biológia, slovenský jazyk a kultúra, či pocit uvedomenia si, kde patrím. Cesta časom a priestorom. Spoznaj nepoznané. Dobrodružstvo a zábava, ale hlavne spomienky, ktoré ostanú navždy. Toto bola naša exkurzia.
Mgr. Zuzana Čorbová, Mgr. Pavol Sirotňák, Mgr. Slavomír Guzy