Olympiáda z biológie je súťaž, ktorá sa koná v rôznych kategóriách a zameriava sa na rôzne oblasti biológie. Medzi najťažšie a najnáročnejšie kolo patrí kategória E- v obore botanika a zoológia, do ktorej sa v tomto ročníku zapojili 3 žiačky z 8.D triedy. Rastlinstvo a živočíšstvo- poznávanie druhov, odborné ( latinské pomenovania) a herbár či zbierka sú súčasťou tohto kola. Sára Markušová a Malvína Bartková sa umiestnili na 1. mieste v rámci školského kola, na druhom mieste sa umiestnila Dominika Novická, ktoré našu školu budú reprezentovať na okresnom kole v Prešove. Sme veľmi radi, že sa naše žiačky zapojili a do ďalšieho kola im prajeme veľa úspechov.
Biologická olympiáda - školské kolo
Biologická olympiáda
Dňa 11.2.2025 sa v Lipanoch konala biologická olympiáda v kategóriách C-TP a C-P. Táto kategória je určená pre žiakov 8. a 9. ročníka základných škôl. Prvá kategória je tvorená z teoretickej a praktickej časti, tá sa zameriava na laboratórne úlohy a pozorovania. Našu školu reprezentoval R. Strakay a J. Tverdík. Súčasťou kategórie C-P je prezentovanie projektu, ktorý zahŕňa správu z vlastného pozorovania a výskumu. Sára Markušová sa práve v tejto kategórii umiestnila na 1. mieste a postupuje na krajské kolo. Blahoželáme a prajeme veľa šťastia do ďalšieho kola.
Okresné kolo Dejepisnej olympiády
Dňa 10.2.2025 sa uskutočnil 17. ročník okresného kola Dejepisnej olympiády. Spolu 59 žiakov z 10 škôl sabinovského okresu bojovalo o umiestnenie v štyroch kategóriách C,D, E a F. Našu školu reprezentovalo 6 žiakov, ktorí si zmerali svoje sily s rovesníkmi vo svojich kategóriách. V silnej konkurencii obstáli veľmi dobre.
Úspešnou riešiteľkou sa vo svojej kategórii stala Nella Eliašová (z 8.B). Richard Mišenko (z 9.C) sa umiestnil na 3. mieste, rovnako 3. miesto vo svojej kategórii obsadila Malvína Bartková (z 8.D).
Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu a úspešným riešiteľom blahoželáme.
Deň materinského jazyka
24.2.2025 sa na prízemí našej školy konala vernisáž výstavy Deň materinského jazyka. Hodnotu rodnej reči a materinského jazyka si v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyky sú najsilnejšími nástrojmi na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorým je už 25 rokov 21. február, je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete. Tento celosvetovo známy deň vyhlásila výročná 30. Generálna konferencia Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) v novembri 1999. Po prvý raz sa 21. február ako Medzinárodný deň materinského jazyka oslavoval v roku 2000. Naša škola si tento medzinárodný deň pripomenula expozíciou 30 plagátov z dejín nášho jazyka, ktoré vytvorila košická pedagogička a výtvarníčka – PhDr. Gabriela Čiasnohová, ktorá sa 15. februára dožila krásnych 80 rokov. Tá pôsobila v Súkromnom etnografickom múzeu HUMNO v Košiciach a je dlhoročnou a aktívnou členkou Matice slovenskej. Systematicky sa venuje šíreniu slovenského ornamentu s prepojením na dielo maliara Štefana Leonarda Kostelníčka, výskumu osobností, slovenčiny a prameňov, ktoré interpretuje a popularizuje vo forme premaľby, tematických a putovných výstav. Každý plagát veľkosti A3 je lemovaný originálnym slovenským ornamentom z dielne majstra Kostelníčka, ktorý iluminoval i dokument významnej Pittsburgskej dohody. Expozíciu dotvárala kolekcia tlačovín zo štúrovského i cyrilometodského obdobia a kreatívne práce žiakov školy. Výstavu otvoril predseda MO MS v Sabinove Mgr. Juraj Vrábel a na vernisáži okrem žiačok našej školy vystúpila i Mgr. Eva Arvayová a krásnu Rúfusovu báseň Moje Slovensko nám zarecitoval 90 – ročný pán Štefan Štofaník z Jednoty dôchodcov Sabinov. Podujatie svojou návštevou poctili vzácni hostia – Ing. Michal Repaský – primátor Sabinova, PaedDr. Iveta Šulíková - vedúca Oddelenia školstva a spoločného školského úradu v Sabinove, Mgr. Ladislav Magyar – prednosta Okresného úradu Sabinov a sabinovskí seniori. Kurátorkou výstavy a iniciátorkou podujatia bola Mgr. Antónia Iľkivová. Výstava potrvá do konca marca.
Lyžiarsky výcvik
Dňa 10.2. – 14.2. 2025 sa našich 45 žiakov siedmych ročníkov zúčastnili lyžiarskeho výcviku, z toho 26 nelyžiarov a 19 lyžiarov stredne pokročilých a pokročilých. Už z týchto čísel je čitateľné, že práca bola náročná, hlavne prvé dva dni, keď sme potrebovali naučiť základy lyžovania veľký počet žiakov. Žiaci boli rozdelení do štyroch družstiev podľa lyžiarskej zdatnosti. Cieľom pre nelyžiarov bolo vedieť zjazdiť terén oblúkmi z pluhu, z rozšírenej stopy. Pre stredne pokročilých a pokročilejších, základným carvingovým oblúkom. Prvý deň všetky deti získavali zručnosti v ovládaní lyží, a učili sa jazdu v obojstrannom prívrate na detskom vleku a strednom vleku podľa skupín. Druhý deň všetci nelyžiari zvládli jazdu na detskom vleku. Tretí deň si nelyžiari vyskúšali jazdu na strednom vleku a zdokonaľovali sa v oblúkoch – pomocou lietadiel, pozdravov a rôznych cvičení, zameraných na zdokonaľovanie oblúkov. Štvrtý deň nelyžiari už využívali len stredný vlek a už pokukovali aj na veľký a učili sa jazdu šikmo svahom a ďalšie zručnosti. Každým dňom sa výrazne posúvali vpred. Ostatní žiaci k oblúkom pridávali prívrat hornou a dolnou lyžou na zdokonalenie lyžiarskych zručností a prešli na zložitejší terén. Samozrejme všetko to bola príprava na záverečné preukázanie zvládnutia lyžovania a splnenie cieľa. 26 žiakov zvládlo oblúk z rozšírenej stopy a jazdu šikmo svahom. Všetci žiaci zo skupiny nelyžiarov si zaslúžia veľkú pochvalu za snahu a predvedené lyžiarske zručnosti. Cieľom stredne pokročilých a pokročilých bolo vedieť zjazdiť terén otvorenými a uzatvorenými carvingovými oblúkmi, tie zvládlo 6 žiakov. Zdokonalenie zjazdu lyžiarskych zručností, vedieť zjazdiť terén so správnym držaním tela a znožnými oblúkmi zvládlo všetkých 26 žiačok a žiakov z dvoch skupín nelyžiarov. Vyhodnotenie LV sa uskutočňovalo každý deň počas výcviku v skupinách, ale aj na večerných programoch a pri ukončení LV. Všetci žiaci dostali vecné ceny za súťaže a snahu naučiť sa a zdokonaliť sa v zjazdovom lyžovaní. Využité bolo aj sebahodnotenie žiakov. Počasie a podmienky na lyžovanie boli vynikajúce, nijako to negatívne neovplyvnilo priebeh LV.
Lyžiarsky výcvik ukončilo spolu 43 žiakov, jedna žiačka musela odísť pre neustále bolesti v oblasti dolných končatín a druhá žiačka so zdravotným problémom natiahnutie väzov v kolene. Obe tieto žiačky boli riadne vyšetrené v ambulancii v doprovode koordinátora LV Mgr. Ceperka.
V predposledný deň lyžiarskeho výcviku museli byť ďalší dvaja žiaci na odporúčanie primára z ambulancie Vyšných Ružbách prevezení do Ľubovnianskej nemocnice na oddelenie úrazovej chirurgie na podozrenie zlomeniny prsta ruky a pretrhnutie kolenného väzu dolnej končatiny, po doprovode koordinátora LV Mgr. Ceperka. Obe tieto podozrenia po vyšetrení doktormi sa nepotvrdili.
Všetci žiaci splnili ciele lyžiarskeho výcviku s osvojením si teoretických a praktických vedomostí a skúseností.
Mgr. Michal Ceperko
Linky videa: https://www.youtube.com/watch?v=ynG4gOWTYJw
https://www.youtube.com/watch?v=UyvHze-n87Q&t=20s
Krajské kolo Technickej olympiády
Dňa 5.2.2025 sa konalo krajské kolo technickej olympiády na Základnej škole Sibírska v Prešove. Našu školu v kategórii A reprezentovali žiaci 9.B triedy Peter Múdry a Vratko Tarasovič. Krajské kolo pozostávalo z vedomostného testu a z praktickej skúšky, počas ktorej chlapci na základe technického výkresu zostrojili lietajúcu guľu. Naši žiaci sa umiestnili na krásnom 5. mieste v rámci kraja. Srdečne im blahoželáme.
Šaliansky Maťko
„Povesti sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva národa. Často sú plné humoru, životnej múdrosti a viery v dobro. Mnohé slovenské povesti majú reálny podklad, vznikli z potreby vyjadriť sa k významným udalostiam, osobám či objavom.“
Dňa 13.2.2025 sa 3 naši interpreti zúčastnili na okresnom kole 30. jubilejného ročníka celoslovenskej recitačnej súťaže v prednese slovenských povestí v Lipanoch v priestoroch ZŠ na Ul. Hviezdoslavova 1. Ukážky všetkých zúčastnených recitátorov z rôznych škôl Sabinovského okresu boli kvalitné a pestré. Väčšina z nich podávala vynikajúce výkony.
Naši žiaci dosiahli tieto výsledky: Michaela Šinaľová (3.B) v 1. kategórii a Ema Grocká (4.C) v 2. kategórii získali čestné uznanie a Ján Jankura (6.D) v 3. kategórii získal krásne 3. miesto.
Recitátorkám Emke a Miške ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy, pedagógom aj Mgr. Eve Arvayovej z Jednoty dôchodcov za spoluprácu a pomoc pri príprave a Janíkovi blahoželáme k umiestneniu.
KARNEVAL
Dňa 13. februára 2025 sa v našej škole uskutočnil karneval, ktorý priniesol množstvo radosti a zábavy pre žiakov školského klubu detí. Karneval sa začal slávnostným sprievodom žiakov, ktorí sa prezentovali v pestrých a kreatívnych maskách. Medzi najčastejšie kostýmy patrili postavy z rozprávok, superhrdinovia a zvieratá, pričom žiaci venovali veľkú pozornosť detailom svojich kostýmov.
Všetci žiaci, od prvákov po piatakov, sa zapojili do rôznych súťaží a aktivít, ktoré pripravili vychovávateľky. Medzi najzaujímavejšiu patrila aj súťaž o najarchaickejšiu fašiangovú masku. Víťazi súťaži boli odmenení sladkým prekvapením a vecnými cenami.
Počas karnevalu hrala veselá hudba, a tak si žiaci mohli užívať aj spoločný tanec. Atmosféra bola veľmi priateľská a plná smiechu, a aj vychovávateľky sa zapojili do tanca a zábavy.
Tohtoročný karneval bol hodnotený ako veľmi úspešný, pričom podujatie naplnilo svoj účel - podporiť tvorivosť detí, upevniť vzájomné vzťahy a vytvoriť príjemné prostredie pre zábavu a oddych.
Biblická olympiáda
Dňa 12.2.2025 sa v Milpoši konalo dekanátne kolo Biblickej olympiády a Biblickej súťaže gréckokatolíckej cirkvi, ktoré reprezentovali aj žiačky našej školy. Na Biblickej olympiáde získali žiačky Alica Dujavová, Karolína Lešková a Liana Smreková 3. miesto a na Biblickej súťaži získali žiačky Lucia Tatarková, Sofia Jenčíková a Livia Priputenová taktiež 3. miesto. Blahoželáme.
Zlepšovanie digitálnych zručností seniorov
V snahe rozvoja digitalizácie inicioval Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky projekt Digitálni seniori, ktorý prostredníctvom série vzdelávacích školení v rozsahu 5 týždňov plánuje zlepšiť digitálne zručnosti a povedomie o informačných technológiách u seniorov a znevýhodnených osôb.
Od septembra minulého roka prebieha vzdelávanie seniorov aj v jednej z našich moderných učební výpočtovej techniky. Spolu už bolo vyškolených 34 seniorov. Školenia sú podľa záujmu realizované aj v tomto kalendárnom roku. Najbližšie sa otvára školenie dňa 27. 2. 2025.
Ambíciou projektu je zabezpečiť vzdelávanie pre čo najväčší počet záujemcov z rôznych oblastí Slovenska čím reaguje na nízku mieru zručností a využívania informačných technológií, ktoré ešte viac posilnili dopady pandémie.
Účastníkmi projektu Digitálni seniori môžu byť občania Slovenskej republiky, ktorí sú radení medzi:- seniorov vo veku od 65 rokov alebo,
- zdravotne znevýhodnení vo veku od 18 rokov.
Po úspešnom ukončení vzdelávacieho školenia sú vyškoleným absolventom poskytnuté tablety s dátovými balíkmi na rozvoj získaných zručností a zvýšenie motivácie využívania elektronických služieb a e‑learningových školení.
Prihlásiť sa do projektu Digitálni seniori je možné na stránke: https://registracia.digitalniseniori.sk/
Tím Sabik na robotickej súťaži First Lego League
Dňa 6.2.2025 sme sa z krúžku Robotika, ako tím Sabik, zúčastnili regionálneho kola súťaže First Lego League, ktoré sa konalo v priestoroch SPŠ Elektrotechnickej v Prešove. Náš tím súťažil v zložení zo žiakov z CZŠ sv. Jána Krstiteľa v Sabinove (Matej Gargalovič, Tomáš Imrich, Peter Kovalik, František Novotný, Filip Štvarták) a žiaka ZŠ Ul. 17. novembra 31 v Sabinove (Martin Čekan) pod vedením mentorov Martina Olejára a Dominika Tkáčika.
Po mesiacoch intenzívnej prípravy sme s nadšením predstavili náš výskumný projekt a preverili svoje schopnosti v ďalších disciplínach súťaže.
V rámci aktuálnej témy „Submerged“ sme sa rozhodli venovať problematike monitorovania morského dna. Počas príprav sme skúmali dostupné technológie, konzultovali naše nápady s odborníkmi na Technickej univerzite v Košiciach, a vytvorili funkčný model pomocou stavebnice Lego, ktorý by pomohol s preskúmaním morského dna. Naše riešenie sme prezentovali porote, ktorá ocenila jeho originalitu.
Jednou z hlavných výziev súťaže bola robotická hra. Náš tím naprogramoval robota, ktorý riešil viaceré misie na súťažnej ploche. Aj keď sme čelili niekoľkým technickým problémom, vďaka tímovej spolupráci sme ich dokázali rýchlo vyriešiť.
Okrem technických a výskumných výziev sme sa venovali aj tímovej spolupráci. Počas hodnotenia základných hodnôt sme ukázali, ako efektívne komunikujeme, delíme si úlohy a vzájomne sa podporujeme.
Nášmu tímu sa podarilo získať dve ocenenia, a to v kategórii Robot Design, kde sa hodnotila kvalita konštrukcie robota a taktiež efektívnosť programu, ktorý riadil robota. Druhé ocenenie sme získali v kategórii Robot Game za najvyšší získaný počet bodov v robotickej hre. Táto súťaž nám ukázala, na čom môžeme ďalej pracovať a ako môžeme naše riešenia vylepšiť.
Regionálne kolo FLL bolo pre náš tím skvelým zážitkom, kde sme získali aj cenné skúsenosti. Odniesli sme si množstvo nových poznatkov, posilnili tímového ducha a získali motiváciu na ďalšie projekty. Tešíme sa na ďalšie výzvy a dúfame, že sa v budúcnosti opäť zúčastníme tejto inšpiratívnej súťaže
Sedem divov starovekého sveta
Divy sveta sú najpozoruhodnejšie architektonické a sochárske výtvory vzniknuté v staroveku v oblasti Stredozemného mora a na Strednom východe. Pred 2000 rokmi grécky spisovateľ nazývaný Antipater zo Sidonu zostavil zoznam stavieb, ktoré vo svojom čase považoval za najväčšie a najhonosnejšie. Tie sa neskôr stali všeobecne známe ako Sedem divov sveta. Počet divov bol pokladaný za významný. Od najstarších čias sa číslo 7 považovalo za posvätné a často sa spájalo vo folklóre a náboženstve so zvláštnymi alebo mystickými udalosťami. Neskorší spisovatelia zostavovali svoje vlastné zoznamy iných veľkolepých pamiatok a divov. Čo však odlišuje všetky "divy" od ostatných stavieb, či už starých, alebo moderných, je to, čím ohromujú - buď ich obrovská veľkosť, pozoruhodný spôsob, akým boli postavené, alebo ich vynikajúca krása. Ich spoločnou črtou je však ich schopnosť pôsobiť na ľudí ako div.
Naši žiaci 6. ročníka sa inšpirovali týmito jedinečnými stavbami a vytvorili modely /projekty, ktoré môžeme obdivovať v priestoroch našej školy.
Jarná činnosť ŠKD
VŠETKOVEDKO
Naša škola sa zapojila do celoslovenskej vedomostnej súťaže VŠETKOVEDKO, v ktorej si žiaci preverili svoje znalosti z rôznych oblastí. Tento rok súťažilo celkovo 68 žiakov prvého stupňa. Z toho 19 prvákov, 21 druhákov, 20 tretiakov a 8 štvrtákov. Po období očakávania boli oficiálne výsledky zverejnené 28. januára. V silnej konkurencii sa nestratili a viacerí z nich sa umiestnili medzi najlepšími riešiteľmi vo svojej kategórii. Súťaž bola nielen výzvou ale aj skvelou príležitosťou rozšíriť si vedomosti a zlepšiť logické a kritické myslenie. Ten kto sa zaradil vo svojej kategórii medzi 30 % najúspešnejších riešiteľov, získal titul a diplom VŠETKOVEDKO a peknú cenu. Ostatní získali titul a diplom VŠETKOVEDKOVHO UČŇA a malú spomienku na súťaž. Medzi 30 % najúspešnejších riešiteľov vo svojej kategórii patria žiaci:
VŠETKOVEDKO 1
Čapistrák Lukáš 1.D 3. miesto 98 bodov
Tallová Nella 1.A 6. miesto 91 bodov
Palenčár Tobias 1.A 6. miesto 91 bodov
Kaminský Filip 1.D 6. miesto 91 bodov
VŠETKOVEDKO 2
Križalkovičová Stela 2.A 10. miesto 148 bodov
Michalíková Emília 2.A 11. miesto 147 bodov
Zubrická Sára 2.A 16. miesto 140 bodov
Štoffová Olívia 2.C 16. miesto 140 bodov
Kohút Filip 2.A 23. miesto 133 bodov
Javorský Anton 2.B 25. miesto 130 bodov
Štefan Tkáčik 2.C 27. miesto 128 bodov
VŠETKOVEDKO 3
Repka Viliam 3.A 14. miesto 184 bodov
Krivý Imrich 3.A 16. miesto 182 bodov
Hnatová Ema 3.C 33. miesto 165 bodov
Všetkým súťažiacim srdečne gratulujeme a ďakujeme im za reprezentáciu školy. Veríme, že sa aj na budúci rok do súťaže zapoja s rovnakým nadšením a odhodlaním.
Okresné kolo Matematickej olympiády
Dňa 29. 01. 2025 sa v priestoroch Základnej školy na Ulici 17. novembra v Sabinove uskutočnil 74. ročník okresného kola Matematickej olympiády. 30 žiakov z 9 škôl sabinovského okresu bojovalo o umiestnenie v kategóriách Z5 a Z9. Olympiáda z matematiky je známa svojou náročnosťou, pretože žiak musí mať nielen dobré vedomosti, ale musí logicky myslieť. Zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy.
Malá čarodejnica
Dňa 31.1.2025 žiaci prvého stupňa slávnostne ukončili prvý polrok návštevou divadelného predstavenia. Preniesli sme sa do rozprávky, ktorá nás všetkých očarila. Malá čarodejnica - divadelné predstavenie, ktoré nám prinieslo kúzelný zážitok plný fantázie, dobrodružstva, skvelých hereckých výkonov a krásnych piesní. Nevedeli sme odrhnúť oči od javiska. Z predstavenia sme si odniesli nezabudnuteľný umelecký zážitok.