• Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry – školské kolo

• V stredu 16. 10. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Zúčastnili sa ho 14 žiaci 8. a 9. ročníka.

Olympiáda zo slovenského jazyka je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne. Jej cieľom je prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl v slovenskom jazyku, rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a zvýšiť záujem o slovenský jazyk a literatúru.

Súťaž bola rozdelená do troch častí: test (25 bodov), transformácia textu (15 bodov) a ústna časť (15 bodov). Pri transformácii textu mali žiaci prepísať báseň Milana Rúfusa na umelecký opis jesennej prírody. Potom nasledovala tretia ústna časť, kde si žiaci zmerali svoje sily v rečníctve, pripravili si príhovor podľa veršov Jána Smreka a vyzvali spolužiakov k jesennému čisteniu lesov.

Žiaci mohli spolu získať maximálne 55 bodov. Úspešným riešiteľom sa stali všetci s minimálnym počtom bodov 40.

Na základe získaných bodov sa žiaci umiestnili nasledovne:

1. miesto: Michaela Šoltysová 9. A – 49 bodov
              2. miesto: Diana Radačovská 9. A – 44,5 b
              3. miesto: Dominika Novická 8. D – 43 b

Víťazom blahoželáme a na okresnom kole olympiády nás bude reprezentovať Michaela Šoltysová.

• Deň otvorených dverí na Mestskom úrade v Sabinove

• Dňa 10.10.2024 sa naši žiaci z 9.A triedy zúčastnili Dňa otvorených dverí na Mestskom úrade v Sabinove. Mali možnosť vstúpiť do miestnosti, kde poslanci mesta Sabinov hlasujú a rokujú o dôležitých veciach v našom meste. Vstúpili aj do obradnej miestnosti s krátkou prednáškou. Ďalej postupovali na veľkú chodbu vôkol ktorej boli na stenách vystavené nádherné obrazy. Nikto netušil, že všetci navštívime prítomného pána primátora Michala Repaského, ktorý si na nás našiel čas a rozprával sa s nami o rôznych témach. Na dolnej chodbe nás čakalo milé prekvapenie a to darček pre každého žiaka, náramok mesta Sabinov. Ako posledné miesto sme navštívili Mestskú políciu Sabinov, kde nám páni policajti ochotne ukázali ako sa pracuje s kamerami na štyroch obrovských monitoroch a ako dokážu rýchlo páchateľa nájsť. Vonku nás čakalo otvorené policajné auto mestských policajtov. Žiaci si aj tu mohli doňho nastúpiť, zapnúť svetelné majáky so zvukovými majákmi, vyskúšali si na vlastnej koži policajné putá a mnoho ďalších pomôcok mestských policajtov. Ďakujeme za možnosť oboznámiť sa ako to funguje počas pracovného dňa na Mestskom úrade v Sabinove.

Mgr. Michal Ceperko

• Talent menom Dominik ...

• 13. 9. 2024 našu školu navštívili redaktor a kameraman RTVS. Pán redaktor Roman Goroľ k nám zavítal, aby sa viac dozvedel o výraznom výtvarnom talente našej školy – Dominikovi Dudovi, žiakovi 9. A triedy. Urobil s ním rozhovor do televízie, rádia i časopisu. Veľmi sa mu páčila výstava Dominikových obrazov na maliarskom plátne v interiéri školy. Dominik v minulom školskom roku získal diplom a Cenu odbornej poroty v celoslovenskej výtvarnej súťaži „ Rómska paleta 2023“ v Poprade. Druhé miesto získal v II. kategórii celoslovenskej výtvarnej súťaže Dúha v Starej Ľubovni a v okresnom kole celoslovenskej výtvarnej súťaže „ Vesmír očami detí“ bola jeho práca Mimozemšťan ocenená tiež a vystavená vo Hvezdárni i planetáriu v Prešove. V septembri k Dominikovi doputoval diplom i vecná cena opäť. A znovu z Popradu. Stal sa víťazom celoslovenskej súťaže „Rómska paleta 2024“ s maľbou s témou Mám taký sen... Dominikovi blahoželáme, prajeme mu ďalšie umelecké úspechy, radosť z tvorby i úspešné talentové skúšky na SŠ výtvarného zamerania.