V termíne od 16. 05. 2022 – 20. 05. 2022 sa žiaci 4. ročníka spolu s ich triednymi učiteľkami, zdravotníčkou a vychovávateľkou zúčastnili ŠKOLY V PRÍRODE v prekrásnom prostredí Bojníc.
Hneď prvý deň pobytu mali žiaci a pedagógovia možnosť navštíviť Hornonitriansky banský skanzen – baňu Cígeľ. Všetci spoločne si na vlastné oči pozreli a vyskúšali cestu baníkov, po ktorej každodenné fárali do útrob zeme za prácou plnou nebezpečenstiev a nástrah. Počas takmer 3 hodinovej prehliadky museli naši žiaci preukázať svoju vytrvalosť aj odvahu.
Aj počas nasledujúcich dní žiaci a pedagógovia pokračovali v spoznávaní krás daného regiónu. V priebehu návštevy Zámku Bojnice, nášho najkrajšieho a najstaršieho zámku na Slovensku, sa štvrtáci oboznámili s históriou zámku a aj jej zámockou jaskyňou. Obdiv našich žiakov si zaslúžila aj stará Lipa kráľa Mateja, ktorej vek sa odhaduje na úctyhodných 700 rokov.
Ďalšie kroky našich žiakov viedli do Bencovje gruntu, domu Štefana Bencu, ktorý žil so svojou rodinou na tomto gazdovstve ešte v časoch Rakúsko-uhorskej monarchie. Tento príbytok prezentoval typický spôsob života starých obyvateľov mestečka Bojnice a jeho história siaha do čias spred 400 rokov.
V Múzeu praveku žiaci objavili tajomnú dobu pravekých neandertálcov. Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka a práve na tomto mieste sa naši štvrtáci formou zážitkového vzdelávania dozvedeli veľa nového a zaujímavého.
Ďalším veľmi príjemným spestrením školy v prírode bola prehliadka ZOO Bojnice. Ide o najstaršiu a najnavštevovanejšiu zoologickú záhradu na Slovensku a každý jej návštevník v nej môže vidieť viac ako 360 rozmanitých zvierat a dozvedieť sa niečo aj o ich spôsobe života. Súčasťou všetkých vstupov boli aj rôzne interaktívne prezentácie a tvorivé dielne, ktoré sa zúčastneným veľmi páčili a obohatili ich v rôznych oblastiach.
Mimo týchto hlavných aktivít mali žiaci pripravený aj bohatý animačný program, ktorý bol realizovaný najmä v prírode. Jeho cieľom bolo získanie nových vedomostí a zručností, rozvíjanie prosociálneho správania a tvorivosti, prehlbovanie vzájomnej komunikácie a spolupráce a rovnako aj preukázanie pohybových zdatností, vytrvalosti i súťaživosti.
Záver tejto náučno-zážitkovej expedície cestou domov bol venovaný skanzenu v Pribyline. Tam žiaci videli nielen príbytky našich predkov, ale prešli aj náučným chodníkom , ktorý ich doviedol až k historickému parnému vláčiku.
Veríme, že takto bohato a príjemne strávených 5 dní všetkých zúčastnených obohatilo a podnietilo ku tvorbe jedinečných spomienok.