Medzinárodný deň školských knižníc sme 28. októbra oslávili zaujímavým podujatím v našej školskej knižnici, ktorá sa na chvíľu premenila na divadlo a neskôr na začarované miesto. Školská knižnica zorganizovala pre všetkých žiakov množstvo nezvyčajných, zábavných a hlavne inšpirujúcich čitateľských aktivít.
Názov podujatia „Učíme sa navzájom“ sme si vybrali preto, že sa môžeme učiť nielen z kníh a od učiteľov, ale aj od svojich spolužiakov – čiže sme sa všetci navzájom obohatili o nové poznatky a vedomosti z rôznych oblastí, ktoré využijeme v budúcnosti. „Medzigeneračné vzťahy“ a učenie sa pekne ukázali pri aktivite, ktorú absolvovali spoločne predškoláci z MŠ 17. novembra a naši deviataci. Všetky čitateľské aktivity počnúc hraním divadielka Vlk a sedem kozliatok druhákmi a šiestakmi končiac vyriešením všetkých ukrytých indícií v knižničnej Escape room viedli žiakov i vyučujúcich k spolupráci a vzájomnému rešpektu. Dramatizáciu rozprávky dopĺňalo hovorené slovo rozprávačov, spievanie veselých pesničiek a tanec hercov.
Naše nadané žiačky použili Ozoboty na to, aby oživili ľudovú rozprávku O červenej čiapočke. Naprogramované mini roboty zaujali všetkých účastníkov podujatia. Využili sme medzipredmetové vzťahy a pomocou informačných technológii sme chceli zatraktívniť čítanie a pozdvihnúť prácu s knihou na iný level.
Školská knižnica si pre žiakov I. stupňa pripravila projektové vyučovanie s cieľom zameraným na „Rovesnícke učenie“. Skúsenejší štvrtáci a tretiaci sa venovali mladším prvákom a druhákom. Pomáhali si pri čítaní a zdolávaní úloh, ktoré si pre nich spolu s pani učiteľkami vymysleli. Prváci si zahrali interaktívny kvíz Hádaj kto som, kde spoznávali rozprávkové postavy z rozprávok. Druháci pracovali s knihou Márie Ďuríčkovej Danka a Janka, a spolu s dvojičkami objavovali svet rozprávky i fantázie. Pre žiakov boli pripravené aj ďalšie pracovné listy, riešenie tajničiek a zábavné overovanie vedomostí vo forme kvízov. Takéto „iné učenie“ prinieslo nový rozmer do vyučovania slovenčiny a obohatilo všetkých zúčastnených žiakov. Pripravené úlohy s cieľom podporiť žiakov v čítaní, rozmýšľaní a kreativite zaujali všetkých školákov.
Pre žiakov II. stupňa sa školská knižnica premenila na Escape room plnú knižných hádaniek. Na úvod ich uvítal hlas umelej inteligencie, ktorý im vysvetlil pravidlá a nasmeroval ich k prvej stope – listu od Pavla Országha Hviezdoslava, umiestneného pri jeho buste. Ďalšie kroky ich viedli ku knihe Harry Potter a Kameň mudrcov, kde ich čakal matematický rébus s otázkou, aký darček dostal Harry od Hagrida. Po odhalení odpovede – sova – objavili origami s ďalšou indíciou. Priviedlo ich to k Ezopovým bájkam, kde mali prečítať príbeh Mravce a kobylka a vyriešiť tajničku. V tajničke získali odpoveď „Ariel“ tá ich nasmerovala ku knihe Malá morská panna, v ktorej našli lastúru s ďalšou správou. Každý krok obsahoval indície, ktoré ich postupne priviedli k Zelenému lúču od Julesa Verna, kde ich čakal opis Einsteinovho „Annus Mirabilis“ a mini kvíz o Nemecku v knihe Mapy. Vrcholom aktivity bolo, keď si museli preložiť názvy skryté v origami hradu – slová ako „rose,“ „snake,“ či „friendship with a fox.“ Tieto preklady ich nakoniec posunuli ku knihe Malý princ, ktorá obsahovala mapu. Po vyriešení mapy našli knihu a v nej skrytý zväzok kľúčov. Správnym kľúčom odomkli dvere, čím unikli zo „začarovanej“ knižnice. Aktivita prepojila čítanie, logiku a zábavu a ukázala žiakom, že knihy môžu byť vstupom do sveta záhad a dobrodružstiev.
Počas celého Medzinárodného dňa školských knižníc prahom našej školskej knižnice prešlo 442 ľudí.
Cieľom nášho podujatia bolo pomocou absolvovaných zábavných aktivít podnietiť žiakov k čítaniu. Keďže žijeme v dobe techniky aj v knižnici sme využili digitálne technológie, aby sme spropagovali knihy a najmä čítanie.