Spraviť vyučovanie zaujímavým, nie je žiadnou maličkosťou, a to zvlášť vtedy, ak sa do jeho prípravy majú zapojiť aj samotní žiaci. V duchu hesla „žiaci učia žiakov“ sme sa teda rozhodli pripraviť netradičné projektové vyučovanie realizované na hodine dejepisu a neskôr blokovo.
Predmetom záujmu žiakov sa stala osobnosť jedného z najväčších mysliteľov minulosti Leonarda da Vinci ( 15. apríl 1452 - 2. máj 1519 ), ktorého väčšina ľudí pozná ako maliara, tvorcu majstrovských diel ako Mona Líza, Posledná večera, či Dáma s hranostajom. Podobne boli na tom aj naši žiaci 7.A a 7.B triedy. No po bližšom oboznámení sa s jeho životom a dielom zistili, že okrem umeleckého nadania vynikal Leonardo aj talentom v oblasti techniky, o čom svedčia jeho vynálezy. Bolo tak na záujme každého žiaka zvlášť, aby si vybral niektorý z vynálezov Majstra a doma zhotovil model (niekedy aj s malou pomocou rodičov). A musíme zdôrazniť, bolo sa s čím chváliť. Výsledkom ich domácej prípravy boli zmenšeniny Leonardových vynálezov ako tank, buchar, padák, baranidlo, katapult, rogalo, balestra, vrtuľník, kuša, či potápačský skafander. Zvláštnu pozornosť a uznanie si zasluhuje aj fakt, že väčšina modelov aj skutočne fungovala, o čom sme sa mohli presvedčiť. To len dokazuje nielen dobré vedomosti, ale aj šikovnosť týchto žiakov, ktorí museli pochopiť technickú stránku vynálezu potrebnú na jeho zhotovenie.
Konštrukciou modelu sa však naša práca nekončila. Práve naopak. Tú ľahšiu časť sme mali za sebou a pustili sa do prípravy prezentácií a získavania čo najväčšieho množstva informácií o tom ktorom vynáleze – ani to nebol pre našich žiakov žiadny problém. Získané informácie následne sumarizovali a vytvorili prezentácie (dovedna ich bolo 11). Ak sme spomínali, že teraz nasledovala tá ťažšia časť, tak vieme prečo. Autori tých najkrajších a najpodarenejších modelov si dali za cieľ svoje vedomosti a modely prezentovať spolužiakom z iných tried. A nebudeme preháňať ak povieme, že to vyšlo na výbornú. Po zodpovednej príprave každý zo žiakov prezentoval svoje novozískané poznatky pred skupinami, ktoré sa striedali jedna za druhou. Opísal svoj model a porozprával, v čom spočíval jeho význam, ako fungoval a aký bol jeho prínos. Výklad navyše spestrili mnohými obrázkami a svojim spolužiakom dali možnosť modely vyskúšať. Dokonca poniektorí to zobrali tak vážne, že sa obliekli do kostýmov, aby bol zážitok čo najautentickejší – vrtuľník prezentovali prezlečení za pilotov, alebo tank a katapult odetí ako vojaci. Po odprezentovaní teoretickej časti nasledovalo dobýjanie hradu, kde sme vyskúšali a zároveň predviedli účinky a prácu zmenšenín vynálezov v skutočnosti. Tak spolužiakom predviedli ako pomocou baranidla vybili hradnú bránu, katapultom ostreľovali hradné múry alebo za pomoci balestry ničili hradné vojská. Zážitok to bol veľký. Každý kto sa prezentácie zúčastnil odišiel spokojný a plný nových vedomostí.
Na konci žiaci, ktorí sa podieľali na projekte sami zhodnotili veľkú náročnosť, no výsledok stál za to. Najväčším prínosom však bola skutočnosť, že ak sa ich dnes spýtate, kto to bol Leonardo da Vinci, odpovedia vám, bol to nielen maliar, ale aj vynálezca a tvorca mnohých dodnes využívaných prístrojov, bez ktorých si nevieme predstaviť dnešný svet.
Mgr. Ján Jaško