Žiaci šiesteho až ôsmeho ročníka počas blokovej výučby dokázali, že nepatria do stratenej generácie, ale naopak - do Digitálnej generácie. Počas dvoch dní sa 14 žiakov venovalo zhotoveniu trojrozmerných modelov, ktoré na školskej 3D tlačiarni následne vytlačili. Spoločne vytvorili hru, ktorá naučí správne separovať odpad. Čerešničkou na torte boli preteky robotov na diaľkové ovládanie.
V Sabinove na Základnej škole Ul. 17. novembra sa v dňoch 3.6 a 4.6.2021 konala bloková výučba pre žiakov zapojených do projektu „Napreduj IT“ (čítaj napreduj aj ty). Projekt zapojila škola do grantovej výzvy ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia, ktorý finančne podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.
„Nebolo ľahké počas dištančného vzdelávania motivovať žiakov k nejakej činnosti navyše,“ hovorí učiteľ informatiky Martin Kupčík, ako zodpovedná osoba za projekt. „Veľa žiakov si myslelo, že budú len hrať hry počas vyučovania, no musel som im vysvetliť, že nie hranie hier, ale ich tvorba je jedným z cieľov projektu. Chcel som im ukázať, že 3D modelovanie, 3D tlač či jednoduché programy nie sú vôbec zložité.“
Počas dvoch dní bolo 14 žiakov rozdelených do tímov Cosmos pre ôsmy ročník a Stellar pre siedmy ročník. Vedúci tímu bol v oboch prípadoch niekto z nižšieho ročníka. V prvý deň žiaci pracovali na 3D modeloch s online nástrojom Tinkercad [1]. Tu sa naučili základnú orientáciu v trojrozmernom priestore a prácu s priestorovými modelmi. Nasledoval kurz 3D tlače a samotná tlač jednotlivých modelov na školskej 3D tlačiarni. Ku koncu dňa sa žiaci venovali tvorbe vlastnej hry v prostredí Scratch [2]. Aby sa im to podarilo, museli pochopiť, čo sú to premenné, podmienky, spúšťacie udalosti či cykly. Deň ukončili tvorbou hry na separovanie odpadu, keďže mnoho detí na škole nevie, na čo slúžia farebne odlíšené zberné nádoby .
Druhý deň začal čistením vytlačených modelov od pomocného materiálu. Potom začala práca v prostredí MakeCode [3] s micro:bitom [4] – mikroprocesorom navrhnutým pre žiakov, aby sa naučili programovať. „V prvý deň premenným žiaci chápali len veľmi ťažko,“ konštatuje učiteľ informatiky, „ale tie microbity naozaj pomohli a žiaci teraz vedia spraviť pomocou dvoch tlačidiel oveľa viac ako len počas online stretnutí v čase dištančného vzdelávania.“ Blokovú výučbu ukončili pretekmi robotov na diaľkové ovládanie. Víťazom sa stal tím Cosmos, pretože súperovi sa vybili baterky.
Žiaci boli činnosťou v projekte nadšení a veľmi sa tešia na ďalšiu výučbu podobného charakteru a myšlienky. Mnohých táto aktivita nadchla natoľko, že ešte počas víkendu venovali svoj voľný čas 3D modelovaniu. Činnosti projektu ešte nekončia. V septembri chcú vytvoriť kvetináč, ktorý rastlinu sám zavlaží a zasvieti jej svetlom, ktoré nahrádza slnečné žiarenie.
[1] https://www.tinkercad.com/
[2] https://scratch.mit.edu/
[3] https://makecode.microbit.org/
[4] https://microbit.org/
Link na video z blokovej výučby:
https://youtu.be/ueuQG8wBbBw